Pozor na voľný pohyb činčily! Ohrozujú ju hlodavce, psy i divé zvieratá

Činčily sú očarujúce stvorenia, ktoré si získavajú srdcia mnohých milovníkov zvierat. Činčily sú rovnako obľúbené domáce zvieratká ako fretky, morčiatka a škrečky. Mnohí majitelia činčíl doprajú svojim maznáčikom pohyb mimo klietky, čomu sa činčily veľmi tešia. Pozor na to, že voľný pohyb znamená pre zviera riziko. Ohrozené je hlodavcami i psami. Ako zabezpečiť činčile bezpečné prostredie?

Činčily a voľný pohyb – čo všetko je pre činčily hrozbou?

Hrať sa s činčilou na záhrade je zábavné a hra je prínosom pre zvieratko i chovateľa. Okrem hry môžete činčile dopriať aj celodenný pobyt v klietke na čerstvom vzduchu. V obdivoch situáciách sa postarajte o to, aby bola činčila v bezpečí. Hrozbou sú pre ňu nielen iné zvieratá.

Hlodavce, psy a divé zvieratá

Hoci sú činčily samy o sebe hlodavcami, stávajú sa terčom útoku iných, väčších hlodavcov ako sú potkany alebo lasice. Tieto zvieratá môžu činčilu považovať za korisť a predstavovať pre ňu vážne nebezpečenstvo. Okrem hlodavcov môže činčilu ohroziť pes od susedov alebo voľne sa pohybujúci psy. Aj keď je pes dobre vycvičený, nikdy by ste nemali nechávať činčilu bez dozoru v prítomnosti psov.  Ak žijete v blízkosti lesa alebo horského prostredia, činčila môže byť vystavená riziku zo strany divých zvierat ako sú líšky, kuny a dravé vtáky.

Rastliny, káble a malé štrbiny

Okrem priamych hrozieb zo strany iných zvierat existujú aj ďalšie riziká, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť činčily počas voľného pohybu. Ide napríklad o niektoré izbové rastlinky, ktoré sú pre činčilu jedovaté. Činčily rady okusujú rôzne predmety, elektrické káble nie sú výnimkou. Hryzenie káblov môže viesť k vážnym zraneniam alebo dokonca smrti činčily. Vtipné, ale tiež nebezpečné je, keď sa činčila zasekne v malom priestore. Uväznená pod nábytkom sa poriadne vystresuje.

Chráňte svoju činčilu pred vonkajšími hrozbami

Najdôležitejším opatrením na ochranu činčily počas voľného pohybu je stály dohľad. Nikdy nenechávajte činčilu bez dozoru, najmä ak sa pohybuje v prostredí, kde by mohla byť vystavená nebezpečenstvu. Predtým, ako pustíte činčilu voľne behať, dôkladne skontrolujte priestor, kde sa bude pohybovať. Odstráňte všetky potenciálne nebezpečenstvá.

Ak máte podozrenie, že sa vo vašom okolí vyskytujú hlodavce, podniknite kroky na ich odpudenie alebo odstránenie. Môžete použiť rôzne metódy ako sú napríklad lepové pasce, solárne plašiče alebo ultrazvukové odpudzovače. Chrániť záhradu je možné aj pred divou zverou. Prvým krokom je kvalitné oplotenie a druhým odpudzovače škodcov. Môžete použiť ultrazvukové odpudzovače. Tieto zariadenia vydávajú vysokofrekvenčný zvuk, ktorý je pre divo žijúce zvieratá nepríjemný, ale pre ľudí a väčšinu ostatných zvierat nepočuteľný. Pomáhajú tiež pachové odpudzovače, zvukové plašiče a siete.

fotografia: © shutterstock

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *