Pieskový kúpeľ pre činčilu
Pri zariaďovaní bývania pre činčilu netreba zabudnúť na veľmi dôležitú časť ich života- možnosť hygieny. Činčily sú netypickými zvieratkami aj vďaka tomu, že k svojmu životu potrebujú vodu len na jednu vec – na pitie. Na rozdiel od mnohých druhov zvierat si svoju hygienu nevykonávajú vo vode, ale v piesku, teda využívajú akúsi piesočnú kúpeľ. Vďaka tomu je ich kožuštek extrémne jemný a poddajný.
Základom spokojného života každej činčily je vhodný priestor na ich život. Dostatočne veľká voliéra nestačí, musí byť umiestnená na vhodnom mieste. Určite nie na zemi, ale vo vyššej výške, kde ju nebudú ohrozovať iné zvieratá.
Činčile do klietky nikdy nedávajte vodu v nádobke na kúpanie. Úplne jej postačí voda v napájačke. Naopak, netreba zabudnúť na miesto na ich pieskový kúpeľ. Použiť môžete rôzne druhy nádobiek, ktoré sú väčšie ako činčila a piesok sa v nich udrží. Či už to bude špeciálna nádoba na pieskový kúpeľ z chovateľského obchodu alebo miska pre väčšie zvieratká, dôležité je, aby nádoba nebola z plastu a bola dostatočne ťažká. Ľahkú nádobu skáčuca činčila ľahko prevrhne a plastovú za pár dní ohlodá a zničí. Najlepšia je preto „kúpeľňa“ z hlineného materiálu, ktorá je dostatočne odolná a vydrží vám dlhú dobu.
Ako často budete vymieňať piesok je len na vás. Ak nádobku s pieskom necháte činčile neustále, pripravte sa, že budete piesok vymieňať častejšie, aj niekoľkokrát mesačne. Ďalšou možnosťou je nechávať piesok na pol hodinku až hodinku denne na nevyhnutnú očistu činčily. Tá piesok neznečistí pri šantení či špinení. Raz za mesiac je vhodné pridávať do piesku špeciálny fungicíd ako prevenciu pred kožnými chorobami.
Každá činčila potrebuje piesok nevyhnutne k životu. Bez neho si nedokáže očistiť kožuštek, ktorý bez dostatočnej hygieny veľmi rýchlo stratí lesk, začne byť lepkavý a časom splstnatie. Toto zvieratko nemusíte česať a už vonkoncom nie kúpať. Na svoju hygienu si vystačí sama, potrebuje len trochu piesku. Nezabudnite tiež na to, že činčila je hlodavec, ktorý potrebuje neustále hlodať kvôli zubom, ktoré stále dorastajú. Na to jej postačí obhrýzať suchý chlieb či vetvičky z ovocných stromov.
Fotografia: © bigstockphoto
Dobrý deň prajem, chcela by som vás poprosiť o pomoc.
mam cincilu doma už dva roky chcela by som sa jej viacej venovať ale bohužiaľ je moc bojazlivá zo začiatku som sa jej venovala ako sa dalo ale stále sa bála.
Kúpila som ju na výstave táraných zvieratko od jedného pana najprv som si myslela že v pohode ujo mi toho moc nepovedal o cincile ale potom som si dala dokopy veci ze ich chova dve v malej klietke ze to im staci pozrela som naňho s výrazom ze to naozaj to mi nesedi.
Moja cincila sa vôbec nevie kúpať v piesku lebo sa to nemala ako naučiť v malej klietke kde su dve nemali priestor asi na misku s pieskom. doteraz ju zasypávam pieskom ručne a boji sa toho. povodne som ju chcela predať nejakému chovateľovi ktorý by vedel co treba s ňou a aby sa naučila od ostatných cincil ako sa okúpať vidím ze je smutná rozmýšľala som nad tim ze by som jej kúpila kamarát bola by veselá a naučila sa kúpať klietka je celkom dost veľká no neviem ci pre dve preto vas chcem poprosit o radu a pomoc co ďalej nechcem by z tých čo kúpia a zahodia preto do komentáru mi piste rady a nie len hejterske komenatre.